Oulu-aiheisen litografian tekijä on Jacob Boström noin vuonna 1850. Litografia eli kivipiirros on tasaiselle pinnalle käytettävä painomenetelmä, jossa painettava kuva piirretään suoraan painolaattaan.
Litografia historiallisesta Oulusta
Sain tämän taulun (koko kehyksineen 32 x 38 cm) perintönä. Mitä voisitte kertoa siitä? Mikä on sen arvo?
Kyse on Uleåborg- eli Oulu-aiheisesta litografiasta, jonka tekijä on Jacob Boström (1812–1881). Hän oli yksi niistä taiteilijoista, jotka tekivät litografioita Zacharias Topeliuksen Finland framställdt i teckningar -kirjaan. Muita kirjan taiteilijoita olivat muun muassa Johan Knutson ja Magnus von Wright. Vuosina 1845–1852 ilmestynyt teos käsitteli Suomen historiaa ja kansaa, ja sen kuvat ovat vaikuttaneet merkittävästi Suomen taiteen historiaan. Kaunis kehys on suunnilleen samalta ajalta kuin litografia eli 1800-luvun puolivälistä. Vakuutusarvo on 220 e. (AK)
Juttu on alun perin julkaistu Antiikki & Designissa 7/2022.
Rakastan värejä. Vuokra-asuntomme seinät olen maalannut Savean iki-ihanilla savimaaleilla, ne ovat täysin myrkyttömiä. Seinällä on tekemäni öljyvärimaalaus.
Elina Manninen
Suuri olohuone jakautuu oleskelutilaan ja ruokailutilaan. Keltainen suuri villamatto, jonka punaiset kuviot toistavat kasettikaton sävyä, on löytö Tori.fi:sta. Kattokruunut kuuluivat asuntoon. Olohuoneen keskipisteenä on Artun satsaus kotiinsa, ajaton Togo-sohva, jonka Arttu hankki jo edelliseen kotiinsa. Tamminen senkki on Artun suunnittelema ja valmistama, samoin sivupöytä. Molempia tuottaa Ilme Helsinki tilaustyönä.
Helanderilta huudettu maalaus on Riina-Liisalle tärkeä. Vanha mummo istuu siinä koru- ja muistorasia sylissään ja muistelee haikeana menneitä aikoja. Taulu muistuttaa siitä, että pitäisi elää niin, ettei ole vanhana syytä surra mennyttä elämää. Riina-Liisan sylissä Taabe-koira.
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT