Tilaisuus peruttu koronavirusepidemian takia. Päätimme tässä tilanteessa peruuttaa Vintage pop-up -myymälän ja tapahtuman ja siirtää sen parempaan ajankohtaan tulevaisuudessa.
Iittala & Arabia Design Centerissä (Hämeenkatu 135, Helsinki) järjestetään viikonloppuna 21.–22.3. tapahtuma, jossa arvioidaan ja ostetaan Iittalan ja Arabian valikoimista poistuneita maljakoita ja kukkaruukkuja. Tapahtuma tehdään yhteistyössä Antiikki & Design -lehden kanssa, ja paikalla ovat asiantuntija Antti Kaijalainen ja päätoimittaja Mirva Saukkola.
Katso tapahtuman tiedot tarkemmin täältä
Tapahtuma Facebookissa
Olohuoneesta avautuu upea näkymä saaristoon. Suurelta valkoiselta sohvalta voi ihailla niin takkatulta kuin auringonlaskuakin. Marimekon kuosit tuovat rytmiä ja syvyyttä vaaleisiin pintoihin. Musta kiertoilmatakka luo lämpöä ja tunnelmaa olohuoneeseen.
Tilan estetiikalla on suuri merkitys sille, miltä tila tuntuu. Kerroksellisuus ja runsaus viehättävät Tinaa. Hän nauttii siitä, kun saa yhdistettyä olemassa olevat esineet harmoniseksi kokonaisuudeksi: ”Kerralla rakennetut sisustukset eivät ole minun juttuni.” Klassisen malliset sohvat löysivät paikkansa vapaa-ajankodista. Rottinkipöytä on hankittu 1980-luvulla Bitcosta. Rintapaneelin päällä oikealla olevassa piirustuksessa on Tinan poikien synnyintalo Helsingin Eirassa.
Riitta Sourander
Asunnon jokaisesta ikkunasta on kaunis, vehreä näkymä, vaikka tontti on pieni ja alue tiiviisti rakennettu. Talo on suunniteltu niin, ettei se ole akvaariomainen, vaikka ikkunat ovat suuret. Piha on jouduttu aitaamaan tarkasti koirien vuoksi. Etenkin toyvillakoira Milli on niin pienikokoinen, että se sujahtaa karkuun kapeistakin raoista.
Olohuoneesta avautuu upea näkymä saaristoon. Suurelta valkoiselta sohvalta voi ihailla niin takkatulta kuin auringonlaskuakin. Marimekon kuosit tuovat rytmiä ja syvyyttä vaaleisiin pintoihin. Musta kiertoilmatakka luo lämpöä ja tunnelmaa olohuoneeseen.
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT