Gomer Swahn
Kari-Paavo Kokki Kuvatoimittaja Antti Kaijalainen Kuvat huutokaupat
Ranskalainen sohva on peräisin ruotsalaisesta Rosendalin kartanosta Helsingborgista. Sohvalla on selkeä arkkitehtoninen muoto. Kullatut käsinojat ovat joutsenen muotoiset. Lähtöhinta 1 830 e, Bukowskis.
Empiren katsotaan syntyneen Ranskassa jo aivan 1700-luvun lopussa. Kun korsikalaisesta Napoleon Bonapartesta (1769–1821), joka aiemmin tunnettiin nimellä Napoleone di Buonaparte tuli Ranskan keisari Napoleon I vuonna 1804, oli tyyli jo olemassa. Keisarin kaksi hoviarkkitehtia Pierre-François-Léonard Fontaine (1762–1853) ja Charles Percier (1764–1838), julkaisivat mallikirjoja sisustuksista ja esineistä. Ne levisivät kaikkialle Eurooppaan ja Amerikkaan.
Roomalainen antiikki kohosi lähtökohdaksi arkkitehtuurissa ja taiteessa. Ajan sotaisuudesta johtuen keskeisiä aiheita olivat laakeriköynnökset ja -seppeleet, nuolet, keihäät, kotkat ja sotapäällikön teltat. Napoleonin Egyptin retken jälkeen myös obeliskit, sfinksit, pyramidit ja muut egyptisoivat aiheet tulivat muotiin. Erityisesti Itävallassa empiren huonekalut saatttoivat saada hyvin modernin, miltei avantgardistisen ilmeen.
Muodikas mahonki
Kun Suomesta tuli osa Venäjän keisarikuntaa, uuden suuriruhtinaskunnan rakentamisessa näkyi selvästi empire uutena tyylinä. Meillä esiintyi kaksi suuntausta: ranskalais–pietarilainen sekä kevyempi englantilais–skandinaavinen. Toisinaan huonekaluissakin voi nähdä molempia vaikutteita. Läntisessä Suomessa ja rannikolla esimerkiksi hopean muotoilussa näkyvät aluksi selvemmin ruotsalaiset vaikutteet. Ne kuitenkin vähitellen sekoittuivat pietarilaiseen tyyliin. Tällöin voitaisiin puhua nimenomaan suomalaisesta empirestä. Kiillotettu mahonki ja pähkinäpuu olivat muotimateriaaleja. Vaaleaksi kiillotettu koivu tuli muotiin 1830-luvulla.
Pöytäkello 1800-luvun alusta on polttokullattua pronssia, mahdollisesti Ranskasta. Kelloja koristivat usein antiikin mytologiset aiheet, kuten tässä maanviljelyksen jumalatar Ceres runsaudensarvineen. Lähtöhinta 730 e, Bukowskis.
Griippejä ja ruusuja
Empiren peilit ovat usein kullattuja. Niissä on puolikaaren koristama otsalauta. Sitä koristavat erilaiset, usein tummaksi patinoidut, antikisoivat aiheet: uhraavat hengettäret, griipit, palavat kandelaaberit ja leijonat. Peilien alla oli tavallisesti konsolipöytä, jota saattoi kannattaa Apollon lyyra, kotka, runsaudensarvet tai griipit. Ajan yleisin valaisintyyppi on ketjujen kannattama amppeli. Kristallikruunut muuttuivat pussimaisiksi ja tyylin loppuvaiheessa kapeiksi ja korkeiksi. Valaisinten uutuuskristalli oli kolmikulmaisen prisman muotoinen. Polttokullatut pronssiesineet, kattokruunut, seinä- ja pöytäkyntteliköt, pöytäkellot ja koristeuurnat kuuluivat hienoihin sisustuksiin. Hopeassa empire näkyy klassisoivina muotoina, voimakkaina godronnointeina eli kupurapakotuksina ja erilaisina nauhakoristeina.
Kermakon kypärän muoto tuli muotiin kustavilaisena aikana ja oli suosittu 1800-luvulle. C. Gestrin, Vaasa 1815. Vasarahinta 480 e, Hagelstam & Co.
Valtioneuvoston linnan Presidentin esittelysali on Suomen hienoimpia empirekokonaisuuksia. C.L. Engelin suunnitteli linnan sisustukset 1820-luvulla pietarilaisen empiren hengessä. Mahonkiset nojatuolit tilattiin Pietarista. Presidentti Sauli Niinistön muotokuvamosaiikin on tehnyt taiteilijaryhmä.
Juttu on lyhennetty. Alkuperäinen teksti on julkaistu Antikki & Designin nro 10 / 2025.
Tyylin avaimet
• Tyylin nimi tuli ranskankielisestä empire-sanasta, joka tarkoitti keisarikuntaa.
• Loistoaika oli keisari Napoleon I:n hallitusaika (1804–1815), mutta tyyli pysyi muodissa 1840-luvulle.
• Suomessa tyylin myöhemmästä vaiheesta käytetään nimitystä biedermeier.
• Loisteliaan tyylin rinnalle muotoutui alusta asti myös yksinkertaisempi ja porvarillisempi suuntaus.
• Talonpoikaiseen huonekalutaiteeseen empire vaikutti voimakkaasti.
• Pietarilaista koristeellisempaa ja monumentaalisempaa suuntausta edustaa saksalaissyntyisen arkkitehdin Carl Ludvig Engelin (1778–1840) suunnittelema Helsingin Senaatintori rakennuksineen sekä lukuisat kartanot, kirkot ja kaupunkitalot eri puolilla maata.
• Edustavia empiresisustuksia löytyy muun muassa Versailles’n Grand Trianon -huvilinnasta ja Fontaibleun linnassa Ranskassa sekä Rosendalin linnassa Ruotsissa. Suomessa hyviä esimerkkejä ovat Presidentinlinnan, Valtioneuvoston linnan ja Sinerychoffin taidemuseon sisustukset.
Tätä nostalgista huonetta kutsutaan talvipuutarhaksi, vaikka siellä eivät pahemmin kuki muut kuin näyttelyavajaisten kuivakukat. Se toimi talvipuutarhana viimeksi silloin, kun Bongassa asuttiin vuoden ympäri.
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT