1. POSLIINIKUPPI 1850-LUVULTA
Onko tämä kaakaokuppi (kork. 11 cm) mahdollisesti venäläinen? Siinä on korva, mutta se ei näy kuvassa. Mikä on sen arvo?
Kuppi on kuvan perusteella hyvin ohutta, korkealaatuista posliinia ja hyvässä kunnossa. Tuntemattoman arvokkaan herran kuvalla varustetun kupin melko vaikeasti tulkittavat pohjaleimat antavat tiedon ainakin valmistajasta. K. P. Porzellanfabrik Aich bei Karlsbad sijaitsi sen aikaisen Itävalta-Unkarin alueella. Paikan nimi tänään on Doubi bei Karlovy Vary, ja se sijaitsee nykyisessä Tšekin tasavallassa. Posliinitehtaan perusti vuonna 1849 Johann Möhling. Tehtaan keskeisimmät tuotteet eivät suinkaan olleet tämänkaltaisia kuppeja vaan posliinisia nukenpäitä. Toinen vähän yllättävä tuote olivat posliiniset rahakkeet, joita käytettiin alueen talouskriisien aikoina. Materiaalit olivat korkealaatuisia. Posliinin valmistuksessa käytettiin zettlitz-kaoliinia, tiettävästi puhtainta luonnosta saatavaa savitavaraa. Kupin ajoitus vie sen noin 1850-luvulle. Valitettavasti ei ole ollut mahdollista selvittää, kenen kuva hienoa kuppia koristaa, sen selvittäminen toisi lisää taustaa tällaisenakin mielenkiintoiselle kupille. Vakuutusarvo on 120 e. (Veli-Jorma Juusela, Antiikki Maini ja Veli)
Juttu on alun perin julkaistu A&D 10/2024.
Ruokailutilan pöytä on ostettu Roomagesta ja siihen sopivat korkeat penkit löytyivät Unkarista. Penkit ovat vanhat kirkonpenkit. Kukkavalaisimeen ihastuin oitis nähdessäni sen Malagan-matkallani, valaisin osoittautui Muranon lasin valaisimeksi. Suurikokoinen maalaus on Ville-Veikko Viikilän teos Kevät muuttaa miestä ja heiluva valo ei koskaan nuku.
Riitta Sourander
Sommittele syksy pastalautaselle. Paista sieniä timjamin kanssa ja lorota kastikkeeksi valkoviiniä. Päälle vielä kunnon keko parmesaania, niin uskomattoman umaminen pasta on valmis. Tähän pastaan sopivat niin suppikset, kantarellit kuin tatitkin.
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT