Vihulan kartano juontaa 1500-luvulle. Nykyinen päärakennus valmistui 1880-luvulla, mutta suurimmaksi osaksi rakennukset on rakennettu 1820–1840.
Kartanokulttuurilla on Virossa pitkät perinteet ja mielenkiintoinen ja vaiheikas historia. Kartanoaika oli Virossa pitkä, alkaen 1400-luvulta aina vuoteen 1919 saakka, jolloin Viro itsenäistyi. Matkalla yövytään kauniissa Vihulan kartanossa, joka on yksi Viron hienoimmista kartanokokonaisuuksista. Vihulassa on myös monipuoliset palvelut ja erinomaiset puitteet lomailuun.
Täältä matkasta tarkemmin: https://www.matkapojat.fi/erikoismatkat/lukijamatkat/ad_lehden_lukijamatka_viroon
Mökiltä avautuu kirkkaalla säällä näkymä Teneriffalle ja siellä kohoavalle Teide-tulivuorelle, joka on Espanjan korkein huippu.
Rakastan värejä. Vuokra-asuntomme seinät olen maalannut Savean iki-ihanilla savimaaleilla, ne ovat täysin myrkyttömiä. Seinällä on tekemäni öljyvärimaalaus.
Helanderilta huudettu maalaus on Riina-Liisalle tärkeä. Vanha mummo istuu siinä koru- ja muistorasia sylissään ja muistelee haikeana menneitä aikoja. Taulu muistuttaa siitä, että pitäisi elää niin, ettei ole vanhana syytä surra mennyttä elämää. Riina-Liisan sylissä Taabe-koira.
Pasi Kärkkäisen käsin tekemä ja juuri tähän taloon suunniteltu valaisin on Fasetin valaisintehtaalta.
Riitta Sourander
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT