Makuuhuoneenkalustossa näkyvät 1900-luvun alussa muotiin uudelleen tulleet historialliset tyylit.
Makuuhuoneen kalusto 1910-luvulta
Perin kaluston, josta toivoisin tietoja. Siihen kuuluu piironki, rahi ja kaksi tuolia. Piironki on hyvässä kunnossa, tuolit ja rahi kohtalaisessa kunnossa. Osaatteko arvioida kaluston iän ja arvon?
Kalustonne on Kuopiossa toimineen Juho Konttinen Oy:n valmistama 1910-luvulla. Tehtaan luettelossa vuodelta 1923 on hyvin samankaltainen kalusto numerolla 46. Jugendin jälkeen 1910-luvulla tulivat muotiin uudelleen historialliset tyylit, mikä näkyy myös teidän kalustossanne muun muassa rokokoosta inspiroituneina, varovasti S-kaartuvina jalkoina sekä tuolien selustan balusterin muotoisena lautana. Esineet ovat osa makuuhuoneen kalustoa, johon ainakin on kuulunut sängyt, yöpöydät, peilipöytä, tuoleja ja pöytä. Erilaiset kalustokokonaisuudet olivat sisustamisessa muodissa pitkälle 1900-luvulle. Materiaali näyttäisi olevan petsattua ja kiillotettua koivua. Kuopion museo on julkaissut näköispainoksena Konttisen luettelon 1920-luvulta. (Kari-Paavo Kokki). Vakuutusarvo on 700 e. (AK)
Juttu on alun perin julkaistu Antiikki & Designissa 5/2022.
Metsän reunassa, järvenrantakallion kupeessa sijaitseva mökki sulautuu maisemaan.
Sommittele syksy pastalautaselle. Paista sieniä timjamin kanssa ja lorota kastikkeeksi valkoviiniä. Päälle vielä kunnon keko parmesaania, niin uskomattoman umaminen pasta on valmis. Tähän pastaan sopivat niin suppikset, kantarellit kuin tatitkin.
Ruokapöytä on ostettu Mimmin työkaverilta. Pöydän mukana tuli myös tuolit, mutta ne odottavat nyt varastossa, sillä Mimmi haluaa yhdistellä eri-ikäisiä ja -tyylisiä kalusteita. Näin kokonaisuudesta tulee kiinnostavampi. Vaatekaappi on ostettu tuttavalta, joka tyhjensi vanhaa taloa. After Eightin nuoret ovat raaputtaneet kaapista maalit. Lattia on laatoitettu Pukkilan laatoilla. Kauniisti valoa siilaava vekkivalaisin on Le Klint -vintagevalaisin.
Tätä nostalgista huonetta kutsutaan talvipuutarhaksi, vaikka siellä eivät pahemmin kuki muut kuin näyttelyavajaisten kuivakukat. Se toimi talvipuutarhana viimeksi silloin, kun Bongassa asuttiin vuoden ympäri.
Metsän reunassa, järvenrantakallion kupeessa sijaitseva mökki sulautuu maisemaan.
Sommittele syksy pastalautaselle. Paista sieniä timjamin kanssa ja lorota kastikkeeksi valkoviiniä. Päälle vielä kunnon keko parmesaania, niin uskomattoman umaminen pasta on valmis. Tähän pastaan sopivat niin suppikset, kantarellit kuin tatitkin.
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT