Mikä on lehden 2/2025 paras juttu? Vastaa oheisella lomakkeella 14.3. mennessä. Vastaajien kesken arvomme Gant Homen pyyhesetin.
Palkintomme on tällä kertaa Gant Homen laadukas, metsänvihreä pyyhesetti. Se sisältää kaksi pehmeää puuvillapyyhettä, joiden koko on 70 x 150 cm. Palkinnon arvo on 90 e. Arvomme yhden palkinnon.
Toimi näin!
Vastaa oheisella lomakkeella 14.3. mennessä. Kerro, miltä sivulta alkaa Antiikki & Designin 2/2025 paras juttu. Vastaa myös kuukauden kysymykseen. Milloin kylpyhuoneet vakiintuivat uusissa asuinrakennuksissa Suomessa? A. 1930-luvulla B. 1940-luvulla C. 1950-luvulla
Järvinäkymä Saimaalle ei lakkaa ihastuttamasta. Ikkunasta pilkottaa 40-luvulla rakennettu rantamaja, joka kuuluu Janin suvulle. Heidi ja Jani remontoivat majan viitisen vuotta sitten, ja käyttävät sitä kesäisin. Rakennuksessa on sauna, josta pääsee pulahtamaan Saimaan aaltoihin. Puinen sohva on löytö Romuritarista. Kukkahylly löytyi kirpputorilta.
Asunnon jokaisesta ikkunasta on kaunis, vehreä näkymä, vaikka tontti on pieni ja alue tiiviisti rakennettu. Talo on suunniteltu niin, ettei se ole akvaariomainen, vaikka ikkunat ovat suuret. Piha on jouduttu aitaamaan tarkasti koirien vuoksi. Etenkin toyvillakoira Milli on niin pienikokoinen, että se sujahtaa karkuun kapeistakin raoista.
Jani Laukkanen
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT