Onko tämä lamppu Valto Kokon suunnittelema? Se on Iittalan valmistama.
Gittan Kokko kotimaiseen lasimuotoiluun erikoistuneesta Lasikammari-liikkeestä vahvistaa, että valaisin on Valto Kokon suunnittelema. Kokko suunnitteli 1960-luvulla Iittalalle oman valaisinmalliston, joka esiteltiin 1966. Myöhemmin valaisimet siirrettiin oman tuotemerkin, I-valon alle. Tämä valaisin kuului tuotemerkin sisustusvalaisinkokoelmaan vuonna 1983. Valaisimen vakuutusarvo on 100 e, Art.fi-liikkeestä arvioidaan.
Vaatimattoman näköisen kermakaalin tarina vie viime vuosituhannen alkuun, jolloin ruokaa valmistettiin erityisesti Sveitsin Alpeilla. Varhaiskaali sopii ruokaan erityisen hyvin. Kuorrutteen juustoksi kannattaa valita voimakkaan hienostunut gruyère tai comté. Ruoka maistuu sellaisenaan perunoiden tai hyvän leivän kanssa tai perinteisemmin makkaroiden lisukkeena.
Riitta Sourander
Asunnon jokaisesta ikkunasta on kaunis, vehreä näkymä, vaikka tontti on pieni ja alue tiiviisti rakennettu. Talo on suunniteltu niin, ettei se ole akvaariomainen, vaikka ikkunat ovat suuret. Piha on jouduttu aitaamaan tarkasti koirien vuoksi. Etenkin toyvillakoira Milli on niin pienikokoinen, että se sujahtaa karkuun kapeistakin raoista.
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT