Olisiko mahdollista löytää jotakin tietoa taulun (41 x 33) tekijästä? Hankin sen muutama vuosi sitten pirkanmaalaisesta huutokaupasta pienehköllä summalla. Signeeraus B. Söderblom, takana merkintä ”Aleksanterink.”
Maalaus katunäkymästä, jossa teksti Aleksanterinkatu sekä signeeraus B. Söderblom, on luultavasti Bruno Söderblomin maalaama. Söderblomin muusta tuotannosta ei valitettavasti löydy juurikaan merkintöjä eikä tietoja. Kyseessä on kuitenkin taidokkaasti maalattu katumaisema. Se on toteutettu elävällä, rikkaalla värimaailmalla ja reippain siveltimenvedoin. Valokuvan laadun huomioon ottaen työstä on vaikea antaa tarkempia arvioita. Vakuutusarvo on 100 euroa. (Mari Wilenius)
Jani Laukkanen
Tärkeintä on maisema. Kesähuoneen katseenvangitsija on päätyseinän merimaisema. Iltaisin ikkunasta näkyvät Hallan sataman valot. Tumma lankkulattia ei varasta huomiota hienolta kattorakenteelta.
Riitta Sourander
Tilan estetiikalla on suuri merkitys sille, miltä tila tuntuu. Kerroksellisuus ja runsaus viehättävät Tinaa. Hän nauttii siitä, kun saa yhdistettyä olemassa olevat esineet harmoniseksi kokonaisuudeksi: ”Kerralla rakennetut sisustukset eivät ole minun juttuni.” Klassisen malliset sohvat löysivät paikkansa vapaa-ajankodista. Rottinkipöytä on hankittu 1980-luvulla Bitcosta. Rintapaneelin päällä oikealla olevassa piirustuksessa on Tinan poikien synnyintalo Helsingin Eirassa.
Tärkeintä on maisema. Kesähuoneen katseenvangitsija on päätyseinän merimaisema. Iltaisin ikkunasta näkyvät Hallan sataman valot. Tumma lankkulattia ei varasta huomiota hienolta kattorakenteelta.
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT
LUE ANTIIKKI & DESIGN
LUETUIMMAT