Uutinen

Arabian koppakuoriainen

Arabian kopakuo­ri­ais­fi­gu­riini tuo esiin 1960–1970-luvun suomalaisen designin viehätyksen. Taisto Kaasisen suunnittelema pieni eläinfiguuri on osa hänen laajaa tuotantoaan, joka on edelleen keräilijöiden suosiossa.

Ke­nen suun­nit­te­le­ma Ara­bi­an kop­pa­kuo­ri­ai­nen(pit. 9 cm, kork. n. 5 cm) on? Mil­loin se on ol­lut tuo­tan­nos­sa? Mikä on sen hin­ta-ar­vio?

Kop­pa­kuo­ri­ais­fi­gu­rii­nin on suun­ni­tel­lut Tais­to Kaa­si­nen 1960–1970-lu­vul­la, jol­loin hän työs­ken­te­li tois­ta ker­taa Ara­bi­an tai­de­o­sas­tol­la. Kaa­si­nen muo­toi­li pal­jon mui­ta­kin eläin­fi­gu­rii­ne­ja. Ne ovat ke­räi­li­jöi­den suo­si­os­sa. Tätä kop­pa­kuo­ri­ais­fi­gu­rii­nia on teh­ty ai­na­kin kuu­des­sa eri koos­sa. Va­kuu­tu­sar­vo 95 e. (Ant­ti Kai­ja­lai­nen) 

SUOSITTELEMME MYÖS NÄITÄ